Başlamak ve Bırakmamakla İlgili Şeyler | Yazılım, Dersler, Kitaplar ve Blog

Akademik yılın başlaması ile ilk haftalar bocalasam da ikinci haftanın sonunda hayatımda çoğu şey düzene bindi. Şimdi ise kendime karşı dürüst olmalıyım ve bir süredir yolunda gitmeyen şeyler için verdiğim dinlenme süresini sona erdirmeliyim. Bu yazı kendime bir hatırlatma, size bir motivasyon çağrısı olabilir. Ben kendimi anlatmaya başlayayım, daha sonra bunlar için neler gerekli, motivasyonumu nasıl koruyacağım gibi şeylerden bahsedeceğim. Başlamak ve bırakmamakla alakalı da söyleyecek çok sözüm var. Umarım yazdığım bu düşünceler size ilham olur.

Ağırlaşan derslerin yanında yapmam gereken bazı şeyler var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere. Öncelikle, akademik hayatımı çok önemsiyorum ve bunun için elimden geleni yapacağım. Bu konuda bir problemim yok ve bununla ilgili size aktaracağım başka bir şey de yok. Çok net bir şekilde, ders çalışacağım.

Bir başka yapmam gereken şey yazılım öğrenmeye devam etmek. Ve bu defa yarım bırakmamak. Az buçuk bildiğim Html dilini ne kadar öğrenmek istesem de bir süre kendisini rafa kaldıracağım ve Python ile yola devam edeceğim. Python dilini eski okulumda da gördüm. Geçmişte bayılarak çalıştığım C# dilinden de anladığım mantıkla çoğu şey hakkında bilgi sahibiyim. Sadece üzerine düşmem gerekiyor. Bu dili tam anlamıyla öğrenmeyi başarabileceğimi biliyorum. İşte tam da burada yazının başlığı olan başlamak ve bırakmamakla ilgili bazı şeylerden bahsedeceğim. Başladığımız iş yarım kalabilir, evet. Bu koskoca hayatta keskin kurallar yok. Bize söylenen çoğu şey gibi “Başlanılan iş yarım bırakılmaz.” sözünün doğruluğuna inanmıyorum. Aynı şeyi yazılım öğrenmek için söylemeyeceğim. Başlanılan şey kesinlikle bitmeli çünkü uzadıkça uzuyor. Bir şeylerin yarım kalması programlamada sıkıntı yaşatıyor. Ben bu yüzden Python ile bir süre içli dışlı olacağım. Daha sonra merakla beklediğim diğer dillere geçebilirim. Bu çalışmam için kullanacağım kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi de bir dert yanmak istiyorum… Ben kitap okumaya bayılırdım ama 2021 bu konuda resmen yerlerde olduğum bir alan oldu. Kafamı asla toparlayamıyorum ve bir kitaba başlayıp devam edemiyorum. Ki, 2021 yılındaki hedefim 100 kitap okumaktı. Bu arada bu hedefim artık hedefim değil. 😃Ben haftaları yanlış hesaplamışım, yılın başında baya bir imkanlı gelmişti. Bu döngüyü kıracağım ve sayılara bağlı kalmadan elimden geldiğince hayatımı daha anlamlı kılan, bana iyi gelen kitapları hayatıma yavaş yavaş dahil edeceğim.

Ve işte o konu. Blog yazmak. yine yılın başındaki hedefim olan 50 ve üstü blog yazısı yazma hedefim var. Bunun için eskiden belirttiğim bir düzen vardı. Her hafta bir yazı yayınlıyordum. Şimdi bunu bıraktım fakat benim bu konuda endişem yok. Çünkü bu hayatta yapmayı en sevdiğim şey blog yazmak. Burada kendime ait alanımın olmasına bayılıyorum ve heyecanla bunları yazmak benim en büyük motivasyonum. Hayatımda neleri değiştireceğimi, nelerin üstüne düşeceğimi paylaştığım bu yazı da bir şeyleri açıklıyor bence.

Tüm Bunlar için Gerekli Olduğunu Düşündüğüm Şeyler

Hayatta bazı kararların sonucu gerçekten çok güzel şeylere yol açabiliyor. Bunun benim deneyimlerime göre olan kısmı planlama yapmanın getirdiği başarı. Planlar ve bunu uygulamak, bence bu planları deftere kağıt ve kalemle haşır neşir olarak not etmek bir şeyleri çok değiştiriyor. Gerekli olduğunu düşündüğüm bir diğer şey de sakin bir ortam. Ben tüm bu planlarım için okul kütüphanesini ve yurdumun etüt odasını kullanacağım. İnsanın kendini tanımasının da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben mesela ajanda kullanabileceğimi düşünmüyorum çünkü o mantığı oturtamadım kafamda. 🙃 Sizin için doğru ders çalışma alanı kütüphane olmayabilir. Koskoca dünya diyeceğim yine, hepimizin bambaşka özellikleri var. Planlamanın herkes için önemli olduğunu düşünüyorum ama. Neler yapacağını düzenli olarak bir yerde görmek hayatı çok kolaylaştırıyor. Ben bir süre bunu bırakmıştım. Çok iddialı olacak ama mutsuzluğumun sebebi buydu. Planlama hayatın önemini her gün akla kazıyor aslında. Bunu fark edebilir miyiz bilmiyorum. Ben o kadar faydasını görüyorum ki size de önermekten başka bir şey diyemem.

Peki Motivasyonu Nasıl Koruyacağız?

Motivasyon insanı harekete geçiren en güçlü şey. Benim için ise bu şöyle: Bu işi seviyorum. Yoğun bir tempoya girmeyi, ders çalışmayı, bunun sonunda başarı getirmesini, çalışkan olmayı seviyorum. Bunları hatırlayıp kendimi hayatın bu yerine, bu kefesine koymak istiyorum. Sonuçta herkes bu hayatta bir yerlerde olmak istiyor, öyle değil mi?

Tüm bunları yaparken kendime yol arkadaşı gördüğüm bloğa elbette gelişmeleri yazacağım. Bu benim en büyük motivasyonum.Bir de anlık olarak yaptıklarımı paylaştığım bir instagram hesabım var. Burada bunları da paylaşacağım. Beni buradan takip edebilirsiniz. Burası da benim için motivasyonumu sağladığım yer. İnstagram bir süre önce beni yıpratıyordu fakat böyle bir sayfa açıp güzel insanları takip edince bana destek oluyor. ❤

Son Sözlerim fakat Klişe Değilller

Klişe gibi gelebilir fakat değiller. “Bir şeye başlamak için her şeyin tam ve ve doğru olmasına gerek yok.” Bize bu çok fazla söyleniyor. Bunu bir yerlerde duyduğunuza eminim. Evet, bu o kadar doğru ki. İnsanın hayatın bir yerinde fark ettiği nokta var. Bilgisayarım iyi değil, zamanım yok vs. diyerek kendimize engeller koyuyoruz, potansiyelimizi kapatıyoruz. Hiçbir zaman, hiçbir şey tam olmayacak çünkü hep daha fazlasını isteyeceğiz. Bunu anlamaya başladığımda harekete geçmek için de adımlar attım. Çok sevdiğim bir sözü de buraya eklemek istiyorum, Unorthodox’a sevgilerle,

Biz değilsek kim,

Şimdi değilse ne zaman?

Yeni kararlarımı yazdığım bu yazıyı okuyarak kıymetli zamanınızı bana ayırdığınız için teşekkür ederim. Hayatta yapmak istediğiniz şeyler için bir yerden nasıl başlayacağına bir örnek oluşturduğunu düşünüyorum. Benim hayatımın bu döneminde öne aldığım, yapmak istediğim şeyler bunlar. Siz de kendi düşüncelerinizi, hayat yolculuğunuzdaki adımları bana yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.