Boş Defterleri Nasıl Kullanabilirsin?| Defter Koleksiyonum

15 yaşında yazmaya başladığım ilk blog sitesinde de “Boş defterleri kullanma hakkında bir yazı yazayım.” diyordum hep. İzlediğim dizinin 4. sezonunun nasıl kötü ilerlediğine bile başlık açıp bir şeyler yazdım ama bunu yazamamıştım bir türlü. İnanın nedenini ben de bilmiyorum. Şimdi taslaklarda görünce büyük bir hevesle yazmaya başladım ve buradayım. 🙂

Defter tutmak planlı bir hayat yaşamayı ya da liste yapmayı sevenler için çok güzel bir alan. Bitip tükenmek bilmeyen bir defter aşkım var ve her gördüğüm defteri almak istiyorum. Zamanında bunu yaptım ve şuan çok fazla defterim var… Eskiden defter aldığımda bunu ne için kullanacağım diye düşünürdüm şimdi bu benim için bir sıkıntı olmuyor. Sizin de canınız defter kullanmak istiyor ama ne için kullanacağınızı bilmiyorsanız ya da defterleriniz boş duruyorsa umarım benim defterleri kullanma şeklimden ilham alırsınız. Keyifli okumalar!

1. Günlük tutmak

Defterleri en güzel şekilde kullanmanın yolu bence günlük tutmak. Açıkçası ben daha iyisini bilmiyorum. Yaklaşık 4 senedir günlük tutuyorum ve bunun insana çok şey kattığını söyleyebilirim. Günlük benim için kafandaki her şeyi kağıda dökmek demek. İlk günlük kullandığım zamanlarda klasik “Bugün kalktım, şöyle oldu, böyle oldu…” diyerek günümü anlatırdım. Sonra bu bana çok sıkıcı ve anlamsız gelmeye başladı. Ben de yazım şeklimi değiştirerek beni üzen, mutlu eden ne varsa anlatmaya başladım. (Bunun içinde gün içinde yaptıklarımı anlattığım da oldu tabii ama ana konum bu değildi.) Bu noktada günlük tutmak anlam kazandı ve keyifli hale geldi. Bu yüzden günlük kafamdaki her şeyi döktüğüm bir yer benim için ve faydasını hayatta daha az stres olarak görüyorum. Ayrıca günlüğüme bir sorunumu yazıp aynı anda çözümünü de beraberinde bulduğum çok olmuştur. Günlük hakkında daha çok fazla konuşabilirim ama ben şimdilik kendi günlüğümün fotoğrafını koyup çekileyim. 🙂

Boş Defterleri nasıl Değerlendirirsin?

2. Plan Defteri kullanmak

Boş bir defteri açıp yapılacaklar listesi oluşturmak hayatı ne kadar kolaylaştırabilir? Bazen her şey yolunda giderken bile stres olabilen ben için hayatımdaki etkisi çok fazla. Ertesi gün ne yapacağınız kafanızda değil de minik notlar halinde defterde durunca her şey daha kolay. Diğer akşam gün sonunda yarının yapılacaklarını oluştururken bugünün her planını tamamlamış olmak ve hepsine teker teker yapıldı işareti koymak beni çok iyi hissettiriyor. Özgüven artırmak için böyle bir yöntemin de uygulandığını anlatan bir video izlemiştim çok öncelerde. Haklılık payı vardır diye düşünüyorum. Ben kendi plan defterimi 2019’dan beri kullanıyorum. Bunun için küçük boy bir defter yeterli oluyor büyüğüne gerek yok. 2 yıllık bir defter olduğu çok açık, biraz hırpalanmış. Bazen uzun zamanlar yazmadığım ve yazım da küçük olduğu için hala bitmedi…

3. İlgi duyduğunuz alanla ilgili fikirleri yazmak

Neredeyse blog yazmaya başladığımdan beri bir blog defteri tutuyorum. Aklıma yeni bir yazı fikri geldiğinde buraya kaydediyorum ve yazarak defterdeki maddeleri eritmeye çalışıyorum. Siz de ilgilendiğiniz alanla ilgili fikirlerinizi yazdığınız bir defter tutabilirsiniz. Bu bir çizim fikirleri defteri de olabilir youtube video fikirleri de.

4. Dil defteri tutmak

Eğer aktif olarak bir dil öğreniyorsanız bilmediğiniz kelimeleri not aldığınız bir kelime defteri tutmak ve bunun tekrarını yapmak çok işinizi görüyor. Benim bunun için çalakalem tuttuğum bir defterim vardı. Hızlı hızlı not aldığım için önem vererek yazmıyordum. Sonra ortalarda dolaşarak üzerine telefon numarası notları alındı, resimler çizildi yeni alınan kalemler denendi. Şimdi de üzerine bir şeyler yazasım gelmiyor bu yüzden yeni deftere geçeceğim. Tuttuğum zamanlarda bana çok faydasının dokunduğunu söyleyebilirim.

Boş Defterleri Değerlendirme

5.Takip Defteri Tutmak

Uzun zamanlı bir iş için bir takip defteri tutmak da boş defterleri değerlendirmek için güzel bir yol. Bu bir ders takip defteri, spor takip defteri olabilir. Ben YKS sınavına çalıştığım sene boyunca bunu yapmış ve çok faydasını görmüştüm.

6. Yazı- Çizim Defteri Tutmak

Şiirlerinizi, öykülerinizi veya eskiz çalışmalarınızı tuttuğunuz bir defter motivasyon açısından çok güzel oluyor. Eski sayfaları karıştırmak her zaman zevkli oluyor. Ben yıllardır bir yazı defteri tutuyorum. Okulumun yazarlık kursunda da bunu kullanırdım hatta onun için almıştım yanlış hatırlamıyorsam. Hala bir şeyler yazmaya devam ediyorum. En değer verdiğim defterlerimden birisi. Bir de bu tarz yazı, çizim konularında üzerine düştüğünde ilerlemek kaçınılmaz oluyor. Her sayfada nasıl şekil aldığını ve ilerlediğini görmek için bile tutulabilecek bir defter.

boş-defter-değerlendirme

7. Dizi- Film- Kitap Listesi tutmak

Bunların üçünü tek bir deftere ayırıp bir kısmına okuyup izlediklerini bir kısmına da okumak- izlemek istediklerinin listesini yapınca anlamlı oluyor. Hatta bunlar hakkında fikirlerini yazınca. Öbür türlüsü bir defteri heba etmek ve bomboş kalması oluyor çünkü. Ben bu defteri kitap okuyamadığım bir zamanda motivasyonumu sağlamak için oluşturmuştum. İçini çok beğenmediğim için deftere devam edemedim. Şimdi her şeyden biraz biraz yazdığım, ne ajandaya ne yıllığa ne de bujoya benzeyen defterime böyle sayfalar oluşturdum bu takibi orada kullanıyorum. Size de tavsiye ederim tabii ki. İyi hissettiriyor.

8. Tarif Defteri Tutmak

Bu defteri ben hiç tutmadım açıkçası hep kağıtlara not aldım. Hiçbir tarifi ezberleyemeyen biri olarak böyle bir defter tutsam işim çok rahatlayacak gibi geliyor. Eğer yemek yapmayı seviyorsanız çok faydalı bir defter olur. Normalde içi doldurulmuş, tasarlanmış defterleri sevmiyorum ama yemek tarifleri için özel olarak tasarlanmış defterler bence harika. Bunun için bir defter oluşturmak yerine onlardan alacağım ben, yazarken karar verdim. 😀

2021 hedeflerime ”Yemekleri ezberden yap” maddesini eklemişim içerde bir yanım çok rahatsız bu durumdan. Asla ezberleyemiyorum, yıllardır yaptığım muhallebiyi bile tarif açıp yapıyorum…Diğer maddeye geçelim hüzünlendim yine.

9. Anı Defteri Tutmak

2 yıl önce kullandığım bir ajandada mutluluk bölümü diye tasarlanmış bir sayfa vardı. En mutlu hissettiğim anları yazmamı istiyordu. Yazıp geçmiştim. Uzun bir aradan sonra ajandayı karıştırırken o bölümü okuyunca çok mutlu oldum tekrardan. Anı defterinin de amacı tam olarak bu. Hayatta unutulmaya değer görmediğin anıları deftere kaydetmek.

temsilidir.

10. Rüya defteri tutmak

Bu bence çok güzel ve eğlenceli bir şey. Aynı zamanda da çok zor çünkü yarı uyanık halde hatırladıklarını kaydetmek sonra yazını anlamaya çalışmak zor oluyor. Bunu yapmak istiyorsanız yastığınızın altına bir defter ve bir kalem koymanız yeterli. Ben bir aralar yaptım fakat sonrasında rüyalarımın çok saçma ve bir anlam içermediğini düşündüğüm için bıraktım. Hala da saçma rüyalar görüyorum. Daha hisli ve rüyalarda farklı şeyler olduğuna inanan biriyseniz bunu deneyebilirsiniz.

Benim boş defterleri değerlendirmek için tavsiyelerim bu kadar…

Belirtmek isterim ki resmini koymadığım defterlerimde yazım çok kötü. Özenle tutmadığım, sadece amaca hizmet eden defterlerim çok fazla. Ders takip defterimin içerisi öyle karışık ki düzgün bir yer bulamadım mesela. Umarım bu 10 farklı defter kullanma şekli size fayda sağlar ve defterleri sevmenize yardımcı olur.

İçimdeki Amy Santiago’yu dışarı saldıysam ben gideyim. Başka bir yazıda görüşmek üzere! 💕

Seveceğinizi Düşündüğüm Bir İçerik: Geç Gelen 2021 Hedefleri Yazısı5 comments

 1. CBD oil for sale

  Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
  you will be a great author. I will always bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage
  continue your great job, have a nice evening!

 2. mehmet

  açıkçası çok faydalı bilgilerdi ve benim en çok 3.(ilgi duyduğunuz alanla ilgili fikirleri yazmak) çok hoş bu hayatımda kullanıcam ve keşke daha çok örnek verseydin daha uzun anlatsaydın güzel yazmışsın okumaktan büyük merak ve mutluluk duydum
  aynı zamanda bende ilk defa bir bloğa yorum yazıyom umarım yorumum faydalı olur okuyana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.