Covid Pozitif Olmak Hakkında| Karantina Sürecim

Bundan on iki gün önce annemle babam yüksek ve haliyle epey soğuk bir bahçeden işlerini bitirip eve geldiler. Çok üşüdüklerini söylerlerken annem yorganın altına girip hemen uyudu. Babam soğuktan hep daha kolay etkilenir. O daha kötü durumdaydı. Sıcak odada durup sıcak bir şeyler içti. Buraya kadar konunun gerçeğinin farkında değildik. O gün salonda hepimiz birlikte durduk. Ertesi gün babam daha kötü olunca acile gittiler. Biz hala babamın soğuk aldığı için böyle kötü olduğunu düşünürken Covid test sonucunun pozitif çıktığını öğrendik. Babam hastanede güvenlik olarak çalışıyor. Her ne kadar dışarıda da çalışsa kart okutmak için hastanenin içine girdiği ve diğerleriyle temasta olduğu oluyordu. Bulunduğum konumda Covid pozitif vakalarının da çok artmasıyla bu furyanın içinde bulduk kendimizi.

Ben tam da ”Babam hastanede çalışmasına rağmen yakalanmadık bu hastalığa. Aşı geliyor, artık yakalanmayız galiba.” diye düşünüyordum. Biz haberi aldıktan sonra evi temizledik, babama evde bir oda ayarladık ve kendimiz ayrı odalara çekildik. Bu hiçbir işe yaramadı çünkü o gün hepimiz salondayken hastalığı almıştık bile. Elbette gerçeğin ne olduğunu bilemeyiz fakat bu kadar önleme rağmen evdeki herkese yayılmasının bilmediğimiz zamandaki temasımızdan olduğunu düşünüyorum ben. Babamın pozitif çıkmasından sonra ikinci pozitif vaka haberi babannemden geldi. Aile apartmanında oturmanın bilmem kaçıncı dezavantajını bir daha görmüş oldum böylece. Yengemler de babanneme bakmak için kendi evlerinden çok aşağıda kalınca onlara da babannemin temasından bulaştı. Üçüncü pozitif vaka benden geldi.

Covid Pozitif Belirtileri

Öksürük, baş ağrısı ve kas ağrılarım başlayınca bende de bir şeyler olduğunu anlamıştım. Sadece çok fazla hastalanan biri olarak burun tıkanıklığı, baş ağrısı, hapşırma şikayetlerinin soğuk algınlığı da olabileceğini düşünmüştüm ama değilmiş. Bir gün sonra ablamın da Covid testi pozitif çıktı. Annem ve kardeşim de sonradan belirti gösterdi. Filyasyon ekibi ile görüştüklerinde onlara ”Belirtileriniz var, temasınız var kesin pozitifsiniz test yapmaya gerek yok. ” demiş. Anneme ilacı verip gitmişler. Hacer’in yaşı küçük olduğu için ilaca gerek duyulmadı.

İlaçları Kullanmalı mıyız?

Gelelim ilaç mevzusuna. Kime pozitif olduğumu söylesem ”İlaçları alma sakın!” gibi şeyler söylediler. Benim de söylentilerden kafam karışıyordu. Sonrasında bir araştırma ile ilaçları kullanmaya karar verdim. İlaçlar hakkında genel yargı daha kötü yaptığı, hastalığın şiddetini artırdığı ve bir günde fazla doz alındığı için böbreklere zarar verdiği yönünde. Bazıları bu süreçte ilacı reddederek iyi bir beslenmeyle atlatmış. İlaç konusu gerçekten karmaşık. Ben ilacın alınması taraftarıyım. Doktorlar birçok kişinin ilacı almayı reddederek durumunun yoğun bakımlık olduğunu, ilacın hastalığı ciğerlere indirmeyi engellediğini söylüyor.

Ayrıca ilacı aldıktan sonra benim ağrılarım büyük oranda kesildi. Annemde ve babamda da aynısı oldu. Denildiği gibi daha kötü yapmadı. Ben ilacı kullanmadan yapamazdım çünkü bundan önce de çok fazla soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar geçiren biriydim. Bunlar için bitkisel bazlı bir şeyler içtiğimde iyileşme sürem daha uzun oluyor hatta bazen hiç etki etmiyor ama bir soğuk algınlığı ilacı aldığımda kendime geliyorum. O yüzden bu savaşta kimyasalların tarafındayım…Bitkilerin uzun vadede etki ettiğini savunuyorum.

Favipiravir’i – bahsettiğimiz ilaç – kullandığınız ilk gün sabah 8 akşam 8 tane içiyorsunuz. Bir gün için toplam 16 ilaç. Ben de bunu ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Halk bu ilacın her gün 16 tane içildiğini sanıyor fakat sadece ilk gün için böyle. Diğer günler sabah 3 akşam 3 tane şeklinde ilerliyor ve tedavi 5 günde sona eriyor. İlacı doktorların da tavsiyesiyle bol su ile içeceğiz tabii ki. Bunun başka yolu yok, her ilaç için bu böyle. O yüzden ben bunu da çok dert etmedim. İlaca güvenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bende yan etki de yapmadı. Evdekilere de öyle. İlaç çok fazla olduğu için yanında mide koruyucu ile, kan pıhtılaşması yaptığı için kan sulandıran aspirin ile veriliyor. Ben aspirin kullanmadım, doktor gerek olmadığını söyledi.

Bence ilaç herkese aynı dozlarda verilmesi yerine hastalığı hafif atlatanlara daha az verilmeli. Bu ilaç bazılarına fazla gelebilir elbette. Genel olarak çoğu kişi ilaçlarla atlatıyor, ben de şuan atlatma noktasındayım. 18 yaşlarında ve ilaçlarla arasında bir savaş olmayan hastalara kendi deneyimimle kullanmalarını öneririm.

Covid Pozitif Süreci

Bu süreçte kullandığım ilaçlar.

Karantina bir süre sonra bana iyi gelmeye başladı. Birçok boş zamanım olunca derslerime çalışmaya, bol bol kitap okuyup yazı yazmaya başladım. Şuan evde durumlar iyi. Annem ve babam yaşlarından dolayı daha ağır atlatsalar da yine iyiler. Ablam ve kardeşim hafif atlatıyor, ablam iyi olduğu için ilaçları içmiyor. Yengem ve amcam başta kötülerdi şuan toparladılar. Babannem de ağır atlatsa da şimdi durumu iyi. 3 gün sonra bir daha test olmaya gideceğim umarım negatif çıkar bu süreci de böylece atlatmış olurum. Karantina sürecim bitince sonucun nasıl çıktığını buraya gelip güncelleyeceğim.

Sağlık Çalışanları

Sağlık çalışanlarının ne kadar yorulduğunu tahmin edemezsiniz. Test için ve ilaçları almak için hastaneye gittiğimde çok fazla beklemek zorunda kaldık. Çok yoğunlar, bir hastaya yatış verilmek istenirken birçok arama yapıldı uygun yatak bulma konusunda. Doktorlar birçok hastayla telefon görüşmesi yapıyordu ve acil vaka geldiğinde hemen gitmek zorunda kalıyorlardı. Ağrılar içinde hastanede bu kadar beklememe kızsam da hiçbir şey diyemeyeceğimi biliyordum çünkü ellerinde olan bir şey değil. Eminim ki bu Türkiye’nin her yerinde böyle. Hatay’da vakalar çok olsa da diğer şehirlerde de kontrolden çıktığını tahmin etmek güç değil.

Kendimize en iyi şekilde bakmamız gereken zamanlardayız. Evde kalarak riski azaltalım ve sağlığımıza çok dikkat edelim.

Benim karantina sürecim böyle ilerliyor…Okuduğunuz için teşekkürler.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Güncelleme Notu:

Hepimiz hastalığı atlattık. Zor bir süreç fakat geçeceğini bilmelisiniz. Covid pozitif sonrası neler olduğuna değineyim biraz. Kalp ağrılarım oluyor. Bazen göğsüm sıkışıyor gibi oluyor. Bunlar yan etkileri. Bir işi yaparken çabuk yorulabiliyorum. Çok nadir olsalar da etkileri yok diyemem. Tat koku kaybının geri gelmesinden dolayı olduğunu düşündüğüm bir şey, birden bazı tatlar duyumsamaya başlıyorum. Sanki o besini yemişim gibi bir tat oluyor anlık olarak. Bunu bir oyuna çevirdim ne olduğunu bulmaya çalışmak zevkli oluyor. 😃

Babam aramızda en ağır atlatandı, öksürüğü devam ediyor fakat pozitif olduğundan değil. Dediğim gibi belirtiler asılı kalıyor bazen. Kiminde öksürük, kiminde tat koku kaybı. Gelmesi uzun sürebiliyor. Babaannem bu hastalığı atlattığı için seviniyorum hala önlemler almaya devam ediyor. Ben dışarıya yeni yeni çıkmaya başladım.

Atlatmakta bize iyi gelen şeyleri de söyleyip bu yazıyı bitireyim. Limon suyu boğaz ağrımıza çok iyi geldi. Ben zaten normalde de limon suyuna tuz atıp içmeyi çok severim. Öyle çok fazla içtik. Portakal suyu, Nane limon çayı, Kekik çayı da iyi geldi. Ballı tarçınlı sıcak süt öksürüğe birebir. Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum. Zeytin yaprağı çayı da içiyorduk o da iyi geliyor. Bol bol meyve, sebze tükettik. Yemek düzenimizde değişen bir şey olmadı aynı yemeklerle devam ettik. Evi bol bol sirkeli suyla sildik. Dolapları, elimizin değdiği her yeri sirkeli su ile temizledik. Dinlenmemize özen gösterdik ve odalarımızı havalandırdık. Böyle yaparak hastalığı atlattık. Umarım bu yazı size yardımcı olur, sağlıklı günler diliyorum. 🙏

 

5 comments

  1. Merve

    Hastalığın iç yüzeyini gösterdiğin ve ilaçlar hakkında bilgilendirdiğin için teşekkürler umarım atlatmış olursun 💙

  2. Ben kuzgun

    Geçmiş olsun. Ne zaman nerede bulaşacağını bilemiyorsun. Elma ve kola tüketenlerin testi pozitif çıkıyormuş, paylaşmışlardı sosyalde. Benim covidim de her an gelebilir. Sıkıntılı bir yerde çalışıyorum. Vitamin ve su desteğiyle bu zamana kadar bulaşmamıştır bana. Güzel günleri görür müyüz bilemem ama umutsuz olmakta can sıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.