Hayat Sana Limon Verdiğinde Ne Yapabilirsin?(Tarif Yazısı Değildir)

Ne derler bilirsiniz, hayat sana limon veriyorsa limonata yap.

Hepimizin bildiği gibi bu sözün bahsinde geçen limon, hayatın getirdiği kötü şeyler.

Bakış açılarımız tamamen farklıyken bu söze katılanımız da olur katılmayanımız da.

Hayat Sana Limon Verdiğinde…

Hayat sana limon verdiğinde hayatın ekşi bir şey olduğunu düşünebilirsin.

1 adet limonun içinde bile 25 gram şeker var diyerek hayata daha yumuşak bakabilirsin.

Üstte bahsettiğimiz o meşhur söze uyup hayat limon verdiğinde harekete geçerek limonata yapabilirsin.

Hayatın verdiği acılara nasıl baktığımız, onlarla nasıl baş ettiğimiz tamamen bizim tercihimiz. Kimimize acılar fazla geliyor ve nihilist bir yaklaşımla hayata bakıyor, kimimiz hayattaki keyifli yönleri görmekten vazgeçmiyor. Kimimiz yorgun düşüp köşeye çekiliyor. Acılar bizi değiştiriyor. Ve en önemlisi acılar bizim hayata bakış açımızı kesinlikle etkiliyor.

İşte şimdi söylemek istediğim şeye geliyorum:

Hayat limon, portakal, acı, tatlı…ne veriyorsa artık sevgili okuyucum, (buraya bir kalp bırakmadan edemem.🧡) bunlarla istediğimizi yapalım. Fakat unutmayalım ki bu hayatta farklı bakış açılarındaki kişilerle aynı yerdeyiz. Nihilist düşüncelere kapılmış biriyle de, keyifçi biriyle de, yorgun biriyle de aynı dünyadayız ve saygı duymak zorundayız. Her şeye rağmen hayattan keyif almaya odaklanmış, bakış açısını buna yöneltmiş biri ile dalga geçmek ne kadar boş ve anlamsızsa, bakış açısını hayatın kötülüklerine yöneltmiş birini yargılamak hatta yadırgamak da o kadar anlamsız.

Çünkü kimsenin hayata baktığı gözlükleri çıkaramayız, değiştirmeye kendinin niyeti olmadıktan sonra değiştiremeyiz. Tıpkı parmak izi gibi birbirinden farklı hayata baktığımız gözlükler.

Son zamanlarda düşündüğüm bu konu hakkında kısa bir yazı yazmak istedim. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayat size limon veriyorsa neler yaparsınız, yorumlarda konuşalıım!🙂

Kıymetli zamanınızı bu yazımı okumaya ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… O zamana kadar kendinize çok iyi bakın! ❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.