“Mustafa Kemal Bizimdi, Atatürk Sizindir.”| Cumhuriyet Bayramı

Ülkenin her yerindeki vatandaşların, en küçüğünden en yaşlısına, en yorgunundan en dincine kadar herkesin Cumhuriyet kavramını çok iyi anlaması gerekiyor. Ben de bugünü böyle anmak ve düşüncelerimi belirterek bir nebze de olsa farkındalık oluşturmak istedim.

Gençler, bizim çektiklerimizi çekmemek ve bu halka çektirmemek için siz de Atatürk’ü unutmayınız. Mustafa Kemal bizimdi, Atatürk sizindir.

-Falih Rıfkı Atay

Mustafa Kemal’in dostu Falih Rıfkı Atay ”Mustafa Kemal’in Mütakere Defteri” kitabının bir bölümünde bize seslenmiş ve bunları söylemiş. Tam da bugün, Cumhuriyet’in 97. yılını kutlarken, almamız gereken en önemli mesajın bu olduğunu düşünüyorum: Atatürk’ü unutmayınız.

Bir zamanlar korkuyla, cehaletle, düşmanla savaşarak ülkenin her alanına refah getiren ve şimdi ”Cumhuriyetin ilk yılları gibi ” güzellemesini yaptıracak kadar ülke için çabalayan birileri vardı.

En önlerinde de Mustafa Kemal Atatürk duruyordu.

Atatürk’ün yaptığı inkılapların etkisini şuan hala hissedebiliyorsak, söylediği sözlerin doğruluğunu anlıyor ve hala anlamaya devam ediyorsak, verdiği kararların şaşmazlığını hala düşünüyorsak yolumuzu onun yolu yapacak ve korkmadan yürümeye devam edeceğiz. Çünkü onu unutmamak böyle mümkün olur; attığı adımların izinden giderek.

Çıkış Noktamız: Cumhuriyet

Cumhuriyet, bedeli yıllar önce ödenerek kazanıldı Türkiye topraklarında. Atatürk’ün ”En Büyük Eserim” dediği, savaştan çıkılarak kurulan Cumhuriyet bugün bizim çıkış noktamız, özgürlüğümüz. Bu yüzden onu yaşatmak, bizi yaşatmak demektir. Karanlıkta kaldığımız her anda Cumhuriyetin aydınlattığını bilecek onun peşinden ışığımızı yakarak gideceğiz. Cumhuriyet bizden fikri hür, vicdanı hür nesiller istiyorsa, kendimiz için, diğer nesiller için gerçekleştireceğiz bunu. Cumhuriyet sesini gür çıkarmak istiyorsa birlik olmayı öğretiyor diyeceğiz, birlik olacağız. Çünkü Cumhuriyet de yıllar önce birlik olunarak kazanıldı, bunu bileceğiz. ”Hâkimiyet, bilakaydüşart milletindir” sözlerinin yanına “Türkiye devletinin şekl-i hükümeti cumhuriyettir” diyerek 29 Ekim 1923’te resmileştirilen, coşkuyla kutlamaya devam ettiğimiz cumhuriyet bizim sesimiz olmaya gönüllüyse ve yıllardır aramızda dolaşıyorsa, hala umudumuz var demektir.

Cumhuriyeti yaşamak ve yaşatmak bu denli önemliyken onu bizlere hediye eden Atatürk’ü unutmayacağız.

Bu bayram cumhuriyeti anarken kendimize bir de şunu soralım:

Atatürk cumhuriyeti nasıl günleri düşünerek ilan etti?

Ve bugün, cumhuriyeti yaşatmak için neler yapabiliriz?

Cumhuriyet Bayramı

Yol göstericimizin Atatürk olarak kalması dileğiyle.

Türkülerde, şarkılarda, dillerde… En önemlisi kalbimizde;

Yaşasın Cumhuriyet.

Bayramımız kutlu olsun. 💗

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.