Neler Dinleyelim?| Şarkı Önerileri

Merhaba! Bu sıralar çok fazla müzik dinliyorum ve bazı şarkılar “Bunu herkes dinlemeli!” kıvamında. O yüzden bu Şarkı Önerileri yazısını yazmak istedim. Aslında bir önceki sekmede Öneriler: Dizi,Film,Kitap, Müzik adlı yazımın ikincisini yazıyordum. Daha sonra sadece müzik önerisi yazmak istediğimi fark ettim ve yeni sekme açıp buraya geldim. Bu sıralar sosyal medyada Spotify’ın kullanıcılarına özel olarak yaptığı istatistikler dolaşıyor. Bunun üzerine bu yazı tam oldu diye düşünüyorum. Ben hepsine bakmaktan çok keyif aldım. “Kişiye özel” konseptinin de her zaman tutacağını düşünüyorum. Bu konudaki stratejiyi de taktir ettiğime göre önerilerime geçeyim.

Umarım önerdiğim müzikleri beğenir ve keyifle dinlersiniz.

1. Garmarna- Her Mennalig

Bir arkadaşım bana Orta çağ müziklerinden hoşlandığını söylemişti ve çalma listesini benimle de paylaşmıştı. Üzerinden uzun zaman geçti bir türlü bakamadım. Bu yazıyı yazmaya başlayınca bakmak istedim ve Orta çağ müzikleri gerçekten hoşuma gitti. İçlerinden en çok bu şarkıyı beğendim, hatta bayıldım. Çevirisine baktığımda da çok hoşuma gitti. Bu masalsı şarkıya ve çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

Şarkı önerileri

2. Ayna- Ceylan

Bu şarkıyı önermezsem olmaz. Benim çok sevdiğim bir şarkı, dinlemekten hiç bıkmayacakmışım gibi geliyor. Ayrıca Ayna grubunun diğer şarkılarına da bakabilirsiniz, bu şarkıyı severseniz onları da seveceğinizi düşünüyorum.

Bazı şeylerin çağrıştırdığı başka şeyler oluyor. Bu şarkı da bana Nazım Hikmet’in Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk, şiirini çağrıştırıyor nedense. Şiiri buraya bırakacağım, bu güzel şarkıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ürkek bir serçe gibi eğme başını 
Kaldır başını ve dimdik dur.
Bu senin değil
Ülkemin ayıbı
Hırpalanmış yerlerinden öperim, çocuk.

3. Sattas- Eskitilmiş

Bu şarkıyı üç yıl önce ukulele aldığımda ve bir şarkı çalmak istediğimde ukulele coverları yapan bir kanalda keşfetmiştim. Enerji dolu, iç ısıtan çok güzel bir şarkı. Dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Neler Dinleyelim? Şarkı önerileri

4. Ezginin Günlüğü- Eksik Bir Şey

Bu öneri listesi Ezginin Günlüğü olmadan olmazdı. Huzur bulduğumuz şarkılar, sevdiğimiz sesler. Eksik bir şey, yurt arkadaşım Esra’nın hayran hayran dinlemesiyle keşfettiğim bir şarkıydı. Sonra ben de hayran hayran dinlemeye başladım.

"Eksik bir şey mi var hayatımda
Gökyüzü bazen ciğerime doluyor."

Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

5. Batuhan Kordel- Gitmeliyim

Bu şarkıyı ekleme sebebim tamamen melodisi. Hepimiz bu tarz en az bir şarkı dinledik ve unutup gittik. Bana o unuttuğum şarkıları bulmuşum gibi hissettiriyor. Bu tarz alternatif şarkıları da bu sıralar çok seviyorum. Yazarının hayatın içinde akıp giden, sakin şeylerden bahsetmesinden çok hoşlanıyorum. Yüzyüzeyken konuşuruz gibi gruplardan bahsediyorum. Bazen insan şarkılarda bile sakinlik istiyor, çok garip.

Bu şarkıya ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şarkı Önerileri

6. Hasret Gültekin- Gönül Çalamazsın

Son önerim bir şiirin bestelenmesiyle oluşmuş bir şarkı. Aşık Hüdai’nin Gönül Çalamazsın şiirini Hasret Gültekin yorumlamış. Belki biliyorsunuzdur, Haluk Levent ve Ceylan Ertem’de bu şiiri yorumlamıştı. Onların yorumu rock tarzında, Hasret Gültekin saz ile söylüyor. Ben Hasret Gültekin’in yorumunu daha çok beğendim. Rock müzik seviyorsanız diğer yoruma da bakmanızı tavsiye ediyorum. Hasret Gültekin’in yorumuyla dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Benim şarkı önerileri için diyeceklerim bu kadar. Bu yazının altına yorum olarak şarkı önerilerinizi paylaşırsanız ben de seve seve dinlerim. Umarım benim önerilerimden keyif alırsınız. Kıymetli zamanınızı yazımı okumaya ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıdan görüşmek üzere…O zamana kadar kendinize çok iyi bakın.

Sevgiler. ❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.