Netflix’ te Bir Gençlik Dizisi: Degrassi Next Class

Kafa yormayan, bir diğer adıyla “Çerezlik” dediğimiz dizileri izlemek bazen yapmayı tek istediğimiz şey oluyor. Yoğun duygulardan sıyrılmak için başvurduğumuz izleme seansına bir yoğun duygu silsilesi daha eklemek istemiyoruz, ben bunun nedenini buna bağlıyorum hep. Hatta pek de güzel olmayan Türk dizilerini izlememizin nedenini de buna bağlıyorum. Bir zamanlar Sen Çal Kapımı izlemiş biri olarak açıklayabileceğim tek neden bu. 😃

Tam böyle zamanlarda izlenebilecek tatlı bir dizi Degrassi Next Class. Degrassi adında bir devlet lisesindeki öğrencilerin büyümesini, kendini bulmasını anlatan Kanada yapımlı bir dizi. Dizinin sevdiğim yanı -Netflix için artık klişe diyebilecek olsak da- LGBT, feminizm, insan hakları, başörtüsü, ırkçılık gibi konulara dikkat çekmesi. Dizi diğer Netflix dizilerinden farklı olarak bu tarz konuları daha özen göstererek ele alıyor. Olayların içinde de çok güzel eritiyor. Ben izlerken dikkat etmediğim konular olduğunu gördüm ve farkındalık kazandım.

Degrassi next class dizi yorumu

Aslında dizi 2001 yılında başlayıp 2015 yılında final yapan 14 sezonluk geçmişi olan bir diziymiş. Televizyonda yayınlanan adı ise Degrassi The Next Generation. Netflix’ te şuan dört sezonu mevcut ve ismi Degrassi Next Class olarak değiştirilmiş. İzlerken sevdiğim lise yıllarını çok fazla anımsadım, 2020 yılı mezunu olarak mezuniyet yaşayamamış olmamın burukluğunu da 4. sezondaki harika mezuniyet sahnelerinde bir daha hissettim.

Karakterler hakkında konuşayım biraz da…En sevdiğim şey. 🙂 Tabii ki favori karakterim Lola Pacini. Son sezonlardaki özgüveninden dolayı daha fazla seviyorum.

Baştan beri hikayesini en çok sevdiğim karakter ise Zoe Rivas. Her şeyiyle çok güzel bir rolü var. Dizinin bende zirve noktası Miles’ın yazdığı oyunda hikayesini anlatması ve Lola’ ya “Sen benim umudumsun” demesi oldu. İnsanın gerçek hikayesini sanatla anlatması beni hep çok duygulandırıyor. O sahnede deli gibi ağladım ciddi ciddi. Durdurup ağladım, ablama anlatırken bir daha ağladım. Hala aklıma gelince gülümsüyorum. Tristan ve Miles aşkı da çok tatlı. Tüm olanlardan sonra Tristan’ ın büyük bir anlayışla durumu kabullenmesi de harika. Tüm karakterleri seviyorum ama Shay karakterini sevmiyorum, üzgünüm. Mrs. Grell’ in çabası, tüm öğrencilerin üstüne titremesine de çok özendim açıkçası. Bizim okullarımızda da böyle psikolojik danışmanlar olsaydı neler değişirdi kim bilir?

Kafa boşaltmalık, tavsiye ettiğim bir dizi Degrassi Next Class. İzleyeceklere keyifli izlemeler diliyorum ve bu yazımı okuyan herkese teşekkür ediyorum.

Başka bir yazıda görüşmek üzere…❤

Seveceğinizi Düşündüğüm Bir İçerik: Öneriler: Dizi, Film, Kitap, Müzik

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.