Nihan Kaya-Bütün Çocuklar İyidir Kitap Yorumu

Nihan Kaya’nın Bütün Çocuklar İyidir kitabı hakkında diyecek bazı şeylerim var. Tüm bunları anlatmaya başlamadan önce bu yazının hepimize iyi gelmesini, farkındalığımızı artırmasını umuyorum.

Nihan Kaya, Bütün Çocuklar İyidir’i hem çocuklara hem de yetişkinlere yazdığını söylüyor. Bir çocuğun anlayabileceği, bir yetişkinin durup içindeki çocukla konuşabileceği ve bir ebeveynin ebeveynlik becerilerinin farkına varacağı şekilde yazılmış. Akıp giden, bir çırpıda biten ve düşüncelerin yol boyunca gelip geçtiği bir kitap.

Bu noktada çocukların hayatını değiştirecek kadar önemli bir yere sahip. Onların anlayacağı şekilde yazılmış, birçok örnekle zenginleştirilmiş. İçerisinde toplumun ve ebeveynlerin yanlış yönlendirme, yetiştirmesine bağlı olarak gelişen söz ve davranışların tüm baskıya rağmen yanlış olduğunun farkındalığı çocuklara veriliyor. Örneğin yemek yemeyi istemeyen veya tabağını bitirmeyen çocuğa karşı verilen kızgın davranışın doğru olsaydı kötü hislere sebebiyet vermeyeceği örnek olaylarla anlatılıyor. Kitap bu şekilde örnek olay ve örnek kişilerle ufak başlıklar halinde ilerliyor. Aşağıda içindekiler kısmını ve içeriğinden bir örnek görebilirsiniz.

Kitabın başında yer alan “Ben Çocuğum” ve sonunda yer alan “Sevgili Çocuk” başlıkları ise başlangıç ve bitişi tam olarak tanımlıyor. İşte ben kitabın bu kadar yalın ve her kesime hitap ediyor olabilmesini çok sevdim.

Peki biz yetişkinler bu kitabı nasıl düşünerek okuyabiliriz?

Cevabı, içimizdeki çocuğa bu kitabı hediye edip ona elimizi uzatarak… Bize kusurlu olduğunu düşündüren her şeyi kitap örneklerle açıklıyor. Hepimiz çocukken kitapta anlatılan olayları az çok yaşadık. Kimimiz hala yaşıyor. Bu olaylarda bizim suçumuz olmadığını, bizim kusurlu olmadığımızı kendimize ve içimizdeki çocuğa hatırlatabiliriz. Yavaş yavaş, sindirerek okuduğunuzda tüm bunların rahatlığını hissedeceğinize eminim.

Çünkü herkes çocuktur. Üstelik,çocuk, en değerli yanıdır herkesin.

Bütün Çocuklar İyidir, sayfa 15

“Peki biz bu kitabı neden içimizdeki çocuğa armağan edelim ki?” derseniz yine bir alıntıyla devam etmek isterim.

İçimdeki çocuk, ben onu ne kadar iyi dinlersem o kadar iyi konuşur, kendisini o kadar iyi ifade eder. İçimdeki çocuk konuşursa, kendimle ilgili bilmediğim şeyleri öğrenebilir, keşfedebilirim.

Bütün Çocuklar İyidir,sayfa 17

Kendimizi anlayıp hayatımıza sağlıklı düşüncelerle yön vermemizi diliyorum. İçimizdeki çocuğu dinlemek, onu affetmek ve desteklemek bu yüzden önemli.

Belki de hislerim bir pusula ve hayatta bana yardım edebilirler. O zaman onlardan korkmama gerek yok. Korkunun yerine sevgiyi koyup sağlıkla ilerlemeyi deneyebilirim.

Çocuk özümüzdeki mükemmelliğin kendisidir. Çocuk, içimizdeki o kusursuz kişi ve bunu her zaman hatırlayabiliriz. Çocuk, bugün sevmediğimiz yanlara dikkat çekecek kadar cesur, bir o kadar da korkak. Belki de bizim onu sahiplenmemizi bekliyor…

Sevgili çocuk,

Özgürsün. Kim ne derse ya da ne yaparsa yapsın özgür olduğunu yeniden hatırlayabilir, gücünü ve özgürlüğünü eline alarak harekete geçebilirsin.

Bir psikolog önerisi ile aldığım bu kitap bana gerçekten iyi geldi. Ben kesinlikle okumanızı öneriyorum.

Benim söylemek istediğim şeyler bu kadar. Kıymetli zamanınızı bu yazıyı okumaya ayırdığınız için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… O zamana kadar kendinize çok iyi bakın!

Sevgiler, ❤

*Dördüncü görsel Pinterestten alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.